ИЗБЕРИ: БРЯГ NEWS | БРЯГ РУСЕ | ПОСОКИ ПЛЕВЕН | НЮЗ ГЛАС ЛОВЕЧ | СИЛИСТРЕНСКИ БРЯГ

„Дунав 8806” стартира годината с 83:67 над „Монтана” в Русе

17.01.2013  |  16:57
418
В събота баскетболистките на Георги Божков гостуват на „Нефтохимик” в дербито на върха

Шампионките от „Дунав 8806” започнаха с победа участието си във втория полусезон на баскетболната лига на България при жените. След като почиваха в първия кръг, в сряда вечерта в домакински мач в Русе те надделяха с 83:67 над отбора на „Монтана 2003”. Срещата се игра пред препълнената с фенове зала "Дунав", които се насладиха на динамичен и интересен двубой. Треньорът на русенския тим, националният селекционер при жените Георги Божков, започна със стартов състав Зорница Костова, Аманда Джонсън,  Кристина Сантяго, Мерике Андерсон и новата състезателка в отбора Радостина Димитрова. Наставникът на „Монтана 2003” Славко Димитров заложи на Камелия Михалкова, Милена Томова, Радмила Нешева, Радостина Славова и бившата "дунавка" Катя Кордова. Още в първите пет минути домакините дръпнаха рязко напред. Капитанът Зорница Костова откри резултата с 2 точки, след което последва силна серия на русенки от 7 точки. Постепенно обаче отборът на „Монтана” успя да навакса и дори да завърши първата четвърт с преднина от една точка – 20:19. Във втората четвърт домакините направиха 15 точки за пет минути, а с точно попадение от тройката Радостина Димитрова оформи резултата на 30:22 за "дунавки". Отлична серия на русенки от 10:2 ги откъсна напред в резултата и те поеха контрола над играта на терена. Това доведе до резултат 41:33 в тяхна полза на почивката. След нея русенки бяха неудържими и третата четвърт завърши при резултат 65:50 в тяхна полза. В последните 10 минути и двата отбора допуснаха много грешки, но домакините бяха категорично по-добри и спечелиха с 83:67. Всички пет баскетболистки от стартовата петица на "Дунав 8806" завършиха с двуцифрен точков актив. Най-резултатна за шампионките бе естонката  Мерике Андерсон с 18 точки, като добави към актива си 5 асистенции и 4 борби. Също с 18 точки за гостите от Монтана се отличи Катя Кордова. Силен дебют за "Дунав 8806" направи Радостина Димитрова с 14 точки /3 тройки/ и 9 борби, също с 14 точки и 9 борби се разписа Аманда Джонсън. Другата американка в русенския тим Кристина Сантяго приключи със 17 точки, 6 борби и 2 асистенции. Капитанът Зорница Костова допринесе за успеха с 11 точки, две асистенции и четири отнети топки. Добро включване от резервната скамейки направи Цветомира Шаренкапова. За 19 минути тя се отчете с 6 точки, 2 борби и 4 завършващи паса, но пък натрупа пет лични нарушения. „Сините феи“ надвиха съперника по няколко показателя – процентът на стрелба на „Дунав 8806“ беше доста по-добър /51%/ при 39% за монтанки. Домакините вкараха 36 от своите точки в подкошието срещу 18 за гостите. Стрелбата от тройката също вървеше на „сините феи“ - 62%. Момичетата на Георги Божков имаха повече борби и се възползваха по-умело от грешките на противниковия отбор. "Като за първа среща, смятам, че беше добре. С всеки изминал ден обаче се надявам играта ми да се подобрява. Трябва да работя повече в защита, по мое и на треньора мнение. Искам да благодаря на публиката, която ме посрещна толкова радушно. Наистина се радвам да бъда тук в Русе!", сподели новата "дунавка" Радостина Димитрова, която има и най-голям коефициент на полезно действие според статистиката. В друг мач от кръга „Левски” победи като гост „Берое” /Стара Загора/ с 66:57, като в основата на успеха на софиянки отново бяха три бивши баскетболистки на "Дунав", както и в предния кръг срещу "Хасково 2010". Русенката Радослава Бъчварова завърши с 18 точки, 4 борби и две асистенции, Шарел Алън вкара 13 и овладя 5 борби, а Даниела Петева се отчете с 10 точки и по 4 борби и асистенции. В третия двубой от кръга "Нефтохимик 2010" разгроми в Самоков „Рилски спортист” с 91:47. Бургаският тим продължава да води във временното класиране с 28 точки без загубена среща, следван от „Дунав 8806” с 24 точки и „Левски” с 21. Следващият мач на русенки е в събота в Бургас, където ще гостуват на лидера "Нефтохимик 2010" от 18 часа. /Виж Фотогалерия/