20 български доброволци тръгват към пострадалите от земетресението в Турция региони. Те са част от Националната асоциация на доброволците и отрядите им реагират при бедствия и аварии. Доброволците ще помагат при издирването на оцелели, както и при разчистването на руините от рухналите сгради, съобщава NOVA.
България е една от първите държави от Европейския съюз, които изпратиха помощ към Турция. Екипите направиха няколко курса с военните самолети „Спартан”. Страната ни изпрати и система за издирване. На терен ще работят доброволци, планински спасители и следови кучета.
„Нашата задача е чрез групата за спасяване с кучета да се опитаме на места, които от турския Червен полумесец ни посочат за претърсване и вероятно има все още живи. Да направим, така че да локализираме тези места, да подадем информацията къде точно трябва да се търси”, заяви Емил Нешев - директор на ПСС.
„Спасителите и кучетата ще бъдат разположени на борда, така че да изпълним безопасно задачата. Имаме достатъчно опит в изпълняването на транспортни задачи, включително при дефицит на време, включително при такива кризисни условия”, заяви подполк. Димчо Добрев - зам.-командир на 16 авиобаза.
Спасителните операции в Турция и Сирия продължиха и тази нощ, след мощното земетресение вчера сутринта, последвано от друг силен трус по обяд.
Броят на жертвите в двете страни вече е над 4300 души. Турция потвърди за повече от 2900 загинали и близо 16 хиляди ранени. Останалите без дом хора временно са настанени в палатки. В съседна Сирия най-малко 220 сгради са се срутили при опустошителните земетресения, още толкова са необитаеми, съобщи говорител на ООН. Недостъпни са складове с хуманитарна помощ за близо 4 милиона сирийци в района на земетресението, контролиран от опозицията.
Тази нощ беше регистрирано ново земетресение в централна Турция с магнитуд 5,6 по Рихтер, по данни на Европейско-средиземноморския сеизмологичен център. Страната беше разтърсена и от серия вторични трусове.
Ниските температури, снегът и дъждът затрудняват търсенето на оцелели. Спасителни екипи и помощ от целия свят пристигат в опустошените райони. Всяка минута е важна, а следващите часове ще бъдат решаващи за издирването на затрупани хора.
"Има сериозни поражения на болницата в Хатай. Блок А на обществената болница в Искендерун се срути вследствие на труса. Продължава евакуирането на пациенти и здравни служители. Изпратихме още хора да помагат за ранените, настанени в регионалните болници. Започна прехвърлянето на пациенти с линейки, включително по въздух. В десетте най-засегнати района са мобилизирани 2 256 медици с 602 линейки, 187 спешни екипа, две въздушни линейки. Работи се и по създаването на полева болница", каза Фахретин Коча, министър на здравеопазването на Турция, цитиран от БНТ.
Коментирай