30 000 доброволци ще се включат в най-мащабното в света клинично изпитание на потенциална ваксина срещу коронавируса. Тя е една от няколко кандидати в глобалното състезание за създаване на ваксина срещу опасния вирус, информира АП, цитирана от news.bg.
Все още няма гаранции дали експерименталната ваксина, разработвана от Националните институти по здравеопазване и компанията Moderna Inc, наистина ще предпазва.
Необходимото доказателство: доброволците няма да знаят дали са получили истинската доза от експерименталната ваксина. След поставяне на две дози учените ще следят отблизо в коя група има повече инфектирани. Доброволците ще подновят рутинните си дейности, особено в райони, където вирусът все още се разпространява лесно.
От Moderna съобщиха, че ваксинацията е направена в Савана, Джорджия. Това е първото място сред повече от 70 места за изпитания в страната.
По-рано този месец на по-малки финални тестове Китай и Оксфордският университет започнаха да поставят експериментални ваксини в Бразилия и други тежко засегнати държави.
Но САЩ изискват всяка използвана ваксина в страната да се тества на американска територия и поставят високи изисквания: всеки месец до есента финансираната от правителството COVID-19 Prevention Network ще публикува ново проучване за водещ кандидат - всеки с 30 000 нови доброволци.
Големите проучвания трябва да установят не само дали ваксината е ефикасна, а също нейната безопасност. Впоследствие учените ще могат да сравнят всички дози.
През август започва финално изследване на експерименталната ваксина на Оксфорд, последвано от тест на кандидат на Johnson & Johnson през септември и на Novavax през октомври, ако всичко е по план. Това лято Pfizer планира свое проучване с 30 000 доброволци.
През последните седмици повече от 150 000 американци са проявили интерес да участват като доброволци в изпитания на ваксини против коронавируса.
Обикновено отнема години за създаването на нова ваксина от нулата, но учените ускориха процеса, тъй като е най-добрата надежда на света в борбата с пандемията. На 10 януари Китай сподели генетичната последователност на вируса, а само 65 дни по-късно, през март, създадена от Националните институти по здравеопазване ваксина бе тествана върху хора.
COVID-19 12.07.2020 | 10:54 ч.
Свят 11.07.2020 | 13:55 ч.
Свят 22.05.2020 | 17:29 ч.
COVID-19 14.05.2020 | 10:11 ч.
COVID-19 04.05.2020 | 10:00 ч.
Коментирай