За жертвите на домашното насилие и помощта, от която те се нуждаят, както и за превенцията на терора вкъщи разговаряха в Бяла специалисти. Срещата беше организирана по проекта BGJUSTICE-4.002-0001 „Партньорство с кауза“, който се реализира от Сдружение „Център Динамика“ в Русе в партньорство с Клуб „Отворено общество“ в Русе и Областната администрация в Русе с финансовата подкрепа на Норвежкия финансов механизъм 2014-2021.
Акцентът беше поставен върху повишаване капацитета на адвокати, прокурори, полицаи и социални работници, психолози и учители, имайки предвид тревожните статистики. Съветът на Европа отчита, че 20 до 25% от жените от Стария континент са подложени на физическо насилие. А броят на смъртните случаи е повече от 9 на ден, от които 7 са жени.
Цифрите за България са повече от стряскащи.
От 2020 г. досега жертвите на домашно насилие са се увеличили 4 пъти
За първите пет месеца на 2023 г. те са 1173. От подадените и получените молби за защита в съда повечето са от жени, следвани от възрастни, деца и мъже. Извършителите обикновено са съпрузи, партньори, интимни приятели, роднини. По данни на НСИ от ноември миналата година, 36,3 % от младите жени между 18 и 29 години са били насилвани физически или сексуално от свой настоящ или бивш партньор. По данни на неправителствени организации домашното насилие е много по-разпространено сред малцинствата и хората от ромски произход. Те израстват с различна ценностна система – за тях една жена трябва да е търпелива заради децата си, дори и в случаи на насилие.
По време на срещата бяха обсъдени стъпките, които една жертва на насилие трябва да направи, за да бъде защитена. Помощ и защита пострадалите могат да потърсят от полицията, съда, неправителствените организации, социалните служби и обособените кризисни центрове в окръжните градове и в някои общини.
При подаден сигнал или лично посещение в Районното управление се попълва молба за незабавно изпълнение. Съдебната защита започва също с подаване на молба на пострадалия до един месец от случилото се. Съдът издава заповед за защита от домашно насилие с различни мерки и срокове, определени от закона. Те са задължителни и могат да се обжалват в 7-дневен срок. Контролът се извършва от полицията. Предвиденият срок за изпълнение на мерките е променен от 18 на 36 месеца при последното допълнение и гласуване от Народното събрание на Закона за защита от домашно насилие.
Безопасните места, където може да се пребивава по време и след съдебната молба са кризисният център,
болницата, родителите и роднините. За повечето пострадали от домашно насилие, особено за ромската общност, най-удачен е кризисният център, където могат да получат безплатни консултации и психологическа помощ. Русенският „Център Динамика“ също предоставя безплатни консултации от адвокат, психолог, психотерапевт.
Въпреки нормативните изменения и допълнения, остава тъжното усещане, че голяма част от жертвите не са готови да потърсят защита. Участниците в срещата споделиха за ситуации, при които е извървяна цялата процедура от подаване на молба в съда до престой в кризисен център, след което жертвата отново се връща при насилника си, за да е здраво семейството ѝ. Освен това има безброй случаи, които остават затворени в дома, при които потърпевшите вярват, че могат сами да се справят и неглижират насилието над себе си и децата си. Това показва, че освен нормативно, трябва много да се работи и консултативно – било то с неформални срещи, информационни кампании и беседи, за да се преодолеят и преодоляват психологическите задръжки на насилените.
Следващите дейности по проекта предвиждат поредица от мероприятия по училища с ученици, които ще бъдат запознати как да разпознават и как да реагират на различни форми на насилие.
Коментирай