Драгомир Дамянов Драганов е роден през 1958 г. в Бяла. Висшето си образование завършва в Икономическия университет във Варна – „Управление на промишлеността“, магистър.
Член е на СДС от 1990 г., областен председател на СДС от 2015 г. и член на НИС от 2006 г.
Бил е заместник-кмет и изпълняващ длъжността кмет на община Бяла в периода от 1991 г. до 1995 г. От 2003 г. до 2007 г. е общински съветник в Община Две могили, а от 2007 г. до 2011 г. - кмет на Общината. От 2019 г. до избирането му за депутат в 48-то НС е бил общински съветник в Община Две могили.
Успешен мениджър и предприемач в частния бизнес с утвърден дългогодишен опит в областта на текстилната индустрия, хотелиерството и ресторантьорството, зали за спорт и здраве.
Бил е президент на ФК „Бенковски“ - Бяла и ФК "Филип Тотю" - Две могили, както и член на управителния съвет на ФК „Дунав“ Русе.
Женен, с две деца и двама внуци. Депутат от коалиция ГЕРБ-СДС в 48-ото Народно събрание.
- Как решихте да се кандидатирате отново за кмет на Две Могили толкова години след първото Ви кметуване, след участие в парламентарни избори и дори депутат в Народното събрание?
- Реших да се кандидатирам този път, защото виждам, че нещата в община Две могили не се развиват много добре. Цари някакво затишие, последните няколко години не се случват никакви събития както в инвестиционната политика, така и в културния живот и другите области. А това зависи от местното ръководство. Градът е замрял. Няма перспективи за младите хора. От времето, когато аз бях кмет, досега населението е намаляло с 20%. Тези млади хора са в други населени места, в чужбина - да търсят препитание.
Самото общинско ръководство не създава предпоставки за развитие на бизнеса.
- Вие ще оглавите и листата за общински съветници от СДС. Колко човека са в листата, от кои сфери на дейност са?
- Представяме пълна листа от 13 кандидати, колко е и броят на общинските съветници в ОбС. В нашата листа има представители на бизнеса, интелектуалци и специалисти от различни области на обществения живот. Имаме хора с много силен частен бизнес, добре познати и в региона, и в страната, представители на земеделието, счетоводител, учител. Общината трябва да създаде условия, предпоставки за развитие на бизнеса. Да подпомага с терени, по други начини, за да привлича инвеститорите. Когато те виждат, че няма подрастващо поколение с някаква квалификация, много трудно могат да инвестират в дадено населено, място, защото работната ръка е важен фактор за всяка община. Аз тази година направих опит да взема работници отвън, в случая от Бангладеш.
- Да, медията ни отрази този интересен бизнес модел и дори говорихме с чужденците, дошли да си вадят хляба в България. Какво всъщност стана с тях?
- През това лято дойдоха 6 човека от Бангладеш, наехме им квартира, дадохме им заплати. В края на месец август казаха, че техни близки били пристигнали там и че отиват за багаж и лекарства. И повече не се върнаха...
- А имаха ли някакви задължения?
- Имаха някакви, покрихме ги от фирмата, даже на накои от тях им останаха паспортите тук. Информирахме Агенцията за чужденците, че са напуснали без предупреждение. Целта беше да подпомагат производството, имаме поръчки а нямаме достатъчно работници. Явно не са имали намерение да работят, а да вземат българско гражданство в рамките на две години и да търсят работа в други държави, където има повече финансови ресурси. Друга фирма в Две могили също нае 4-ма работника, но им прибра паспортите, а ние бяхме демократи и те заминаха.
- Как смятате, че ще привлечете работна ръка специално в Две могили и откъде?
- Имаме две училища в града. Едното е селкостопанско, което трябва да сключва договори със самите кооперации и арендатори. В 9-10 клас учениците получават стипендии. Това са стипендии, които се получават независимо от успеха, затова след завършване на образованието ученикът трябва да сключи договор и да работи, или да върне взетите пари като стипендии с лихвите. Същото важи и за гимназиите – там се обучават ученици в сферата на търговията, за работа в шивашка фирма. Голяма част от младежите остават със средно образование. 90% от тези, които завършват техникума, не започват да работя по специалността си, а отиват в чужбина и търсят друго препитание. Държавата дава образование, а тези средства не се влагат в производството. Макар че възнаграждения, които получават тук, не са малки, те са над средната работна заплата за страната. Трябва сериозна реформа в образователната система. Подрастващото поколение да излиза с професия, която да упражнява. Иначе получаваш една диплома, която не ти върши работа в реалния живот. Учениците трябва да ходят в самите предприятия на практика, за да се запознават с производството. Дълбока образователна реформа трябва да се направи на национално ниво.
- Конкретно какво мислите да реформирате в Две могили? Драстични ли ще са промените?
- Аз бях и общински съветник, преди да стана депутат. Една част от населението в продължение на две години е без обществен транспорт. Линията Кацелово, Каран Върбовка, Две могли обслужва около 2000 души, това са 3-4 села. Въпросът с транспорта не е решен. Населението се принуждава да наема частни коли, има една единствена аптека в града; до болница също трябва да се ходи - дали до Бяла, дали до Русе. Много пъти сме поставяли тази тема, местното ръководство казва: „Държавата да се ангажира”. Линията така или иначе е икономически е неизгодна, но има решение. Може Общината да закупи превозно средство в рамките на 15-16 места, което да обслужва пътниците от Кацелово до общинския център. Там има връзка до Русе и до Бяла.Трябва да се грижиш за населението, не може да го оставиш две години без обществен транспорт и комуникация. Не може да се печели от всичко. Не можеш да оставиш една четвърт от населението без транспорт.Има проблем и с банкоматите. В цялата община те са само в две населени места – Две могили и Кацелово. В Кацелово разходите за банкомата се плащат от земеделската кооперация и председателят на кооперацията е част от листата на СДС за общински съветници.
Другото нещо е кадровата политика. Сега на ръководни позици са само бивши военни и пенсионирани полицаи, не се инвестира в по-млади кадри, които да се развиват, а се плаща на хора пенсионери, с които закърпват временни дупки. Трябва да се даде шанс на млади местни кадърни хора да се развиват,а не на хора, които получават пенсия и зам.-кметска заплата, например. Имам сериозен екип, който ще бъде само от местни хора, за да не пътуват всеки ден и да им се плащат командировъчни за транспорт. Всъщото време да няма пари за автобус за населението. Това дразни местните, защото не им се дава възможност да се реализират и развиват като кадри в общината.
- Много сте критичен. Няма ли поне някакви успешни инфраструктурни проекти, строителство, което да се извършва в общината?
- Правят се безмислени проекти. Направиха един спортен салон с държавна субсидия за 1 400 000 лева, който не се ползва за нищо. Толкова е малък, че не може да събере никакъв спорт, камо ли няколко едновременно. Не става нито за волейбол, нито за баскетбол. И стои затворен. Басейнът в училището, който е затворен от години, защото е голям разход поддръжката му, можеше да се преоформи на много по-голям спортен салон, вместо това, което построиха сега. Съответно тези пари да се инвестират там и Две могили да има голямо спортно съоръжение.
- На местните избори СДС се явява отделно от ГЕРБ, има ли проблем в коалицията?
- На национално ниво уж сме заедно в парламента. Но на местно не е така. От 28 места в секционните избирателни комисии в община Две могили ГЕРБ не ни даде нито едно място. Това поражда съмнение за честността на вота. Това не са коалиционни отношения. Все пак на национално ниво СДС реши, ако кандидати на ГЕРБ в страната отидат на балотаж с други опоненти, различни от нас, да подкрепим партньорите си от ГЕРБ.
Коментирай