Дунав стана шампион във волейболната Висша лига

26.03.2012 | 18:45 ч.

Волейболистите на „Дунав” триумфираха с първото място във втория ешелон на България /Висшата лига/, след като в мач от последния 16-и кръг нанесоха втора домакинска загуба на „Хайстер Волей-ЛТУ”, побеждавайки го с 3:1 гейма в София. Така състезателите на треньора Божидар Колев събраха 41 точки на върха от 14 победи и 2 загуби при геймово съотношение 43:12. Столичани спечелиха първата част с 28:26, но последва 29:27, 25:22 и 25:22 точки и успех за „Дунав”. В четвъртата част опитният специалист Божидар Колев дори пусна на полето и част от волейболистите, които по-рядко влизат в игра. Първите два отбора в крайното класиране във Висшата лига бяха ясни още преди последния кръг, като въпросителната бе кой ще е първи и кой втори. Преследвачът на „Дунав” УНСС обаче загуби гостуването си на последния в таблицата „Изгрев” /Ябланица/ с 2:3 гейма и така си остана на втора позиция с 37 точки от 12 победи и 4 поражения.

Така според наскоро обявеният нов регламент за попълване на отборите в Суперлигата и Висшата лига за сезон 2012/2013 „Дунав” и УНСС ще играят плейофни турнири за място в елита. Русенци ще трябва да си извоюват това право в битка срещу КВК „Габрово” и „Ботев” /Луковит/, завършили съответно на 9-о и 12-о място в елита този сезон. Трите отбора ще играят всеки срещу всеки на турнир в Габрово, като победителят влиза в елита, а останалите два отбора ще се състезават във Висшата лига.

Загубата на УНСС в Ябланица може да се определи и като тактически ход, като второто място им отрежда сравнително по-леки битки в плейофите – срещу 10-ия „Черно море БАСК” /Варна/ и срещу 11-ия „Виктория Волей” /Пловдив/.