Повече от 100 майстори предлагат изделията си на 13-ия Международен панаир на народните занаяти в Архитектурно-етнографския комплекс "Етъра" край Габрово, предаде кореспондентът на БНР. Участието на занаятчии от чужбина е рекордно за историята на изложението. Участват майстори от Южна Корея, Япония, Сирия, Румъния, които показват традиционни за своите страни занаяти. Майстор Йънг О от Южна Корея, каза: "Представяме "ханджи" - корейска традиционна хартия. От нея се правят много неща: огледало, моливник, и дрехи, примерно, одеяло. Всичко се прави! Самата хартия е много различна. Правена е от азиатско дърво".
Единственият майстор-хлопкар на етърската чаршия е Васил Дойнов от Габрово. Хлопките му са най-търсени от скотовъдците и по-рядко за декорация, разказва майсторът. Истинският звук на хлопката, която е за животни, е тупащият звук, той през баири се пренася, докато другият звъни, но сякаш земята го поглъща.
Междувременно в Етъра се проведе майсторска надпревара по дърворезба. Състезаваха се шестима майстори-резбари, за цялото представяне и познаване на традициите в дърворезбата журито от специалисти присъди голямата награда „Сребърна хлопка“ на Антон Николов от Трявна. Занаятчията получи и парична награда от 600 лв. и право на самостоятелна изложба по време на панаира догодина.
Майсторите работеха 4 дни по ръчна технология и с традиционните за занаята инструменти. Всеки от тях се представя с 2 предмета – задължителният беше конзола с ажурна резба, характерна за Тревненската възрожденска школа, и втори предмет по желание на майстора.
Тазгодишното издание на панаира е посветено на 155-ата годишнина от обявяването на Габрово за град. По този повод Цачева връчи на кмета на Габрово почетен плакет на Народното събрание с лика на Антим Първи - първият председател на Учредителното събрание и на българския парламент.
Снимки:БНР
Коментирай