Главният прокурор Иван Гешев се яви с адвокат на заседанието на Висшия съдебен съвет (ВСС), на което ще бъдат обсъдени исканията за предсрочното му освобождаване от длъжност. Той ще бъде представляван от Радостина Огнянова Константинова – Томова от Софийската адвокатска колегия.
Справка в адвокатския регистър показва, че Константинова-Томова е съдружник с адвокат Ирина Ковачева в адвокатско дружество „Константинова и Ковачева“, а преди години е била част от екипа на „Батков и с-ие“, съобщава lex.bg.
Заседанието започна с предложение на Калина Чапкънова да бъде включена като допълнителна точка обсъждане на декларация на шестимата членове на Прокурорската колегия, които първи поиската освобождаването на Гешев. Тя каза, че това е декларация, с която се противопоставят на продължаващите процеси на дестабилизация и грубо показване на конституционни и европейски ценности.
„Моето предложение за обсъждане на тази декларация е свързано с това, че становището и на шестимата е, че именно тук е мястото, на което всеки магистрат може да чуе гласа на истината и да разбере какви действия, репресивни, облечени в полузаконова форма, се предприемат асрещу всеки един от членовете, които депозирахме предлжоението за освобождване на главния прокурор. Това явно се прави, за да бъдем мотивирани евентуално да оттеглим нашето предложение или да ни демотивира и да не поддръжаме нашата позиция. Държим мнението ни да бъде чуто и тук, и в евреопйските институции. Държим ясно да заявим, че нашите действия са насочени единствено за разглеждане на персонално искане за освобождаване на г-н Гешев и не са насочени срещу дейността на прокуратурата и отделни наши колеги, каквито внушения прави главният прокурор“, заяви Чапкънова, а искането за включване на точката беше прието с 13 гласа „за“ и 5 против.
Първата тема на днешното заседание е предложението за предсрочното прекратяване на мандата на Гешев, внесено от шестимата членове на Прокурорската колегия Георги Кузманов, Калина Чапкънова, Гергана Мутафова, Светлана Бошнакова, Огнян Дамянов и Йордан Стоев. А втората е сигналът на заместника на главния прокурор и директор на Националната следствена служба (НСлС) Борислав Сарафов за направен от обвинител №1 запис на разговор с член на съвета, без неговото знание.
ВСС трябва да се произнесе по редовността и допустимостта на искането за отстраняването на главния прокурор. То беше внесено в съвета на 12 май. Шестимата кадровици искат освобождаването на Гешев за тежко нарушение на служебните задължения, свързано с взрива до кортежа на обвинител №1 и присъствието на израелския експерт на място по устно указание на главния прокурор.
В становището си до ВСС по повод искането, обвинител №1 твърди, че не е нарушил служебните си задължения, защото към онзи момент е бил в командировка, а директорът на НСлС Борислав Сарафов е изпълнявал функциите му.
Иван Гешев посочи още, че дори и в деня на инцидента да е изпълнявал функциите си на главен прокурор, пак не би могъл да наруши служебните си задължения, тъй като с извършването на взрива и започналото разследване за тероризъм, е придобил качеството на пострадал и след това не е можел и не е изпълнявал каквито и да било служебни задължения във връзка с това разследване. Затова Гешев е издал изрична заповед, че и след края на командировките му, всички материали по това разследване трябва да се докладват на заместничката му Пламена Цветанова, а в нейно отсъствие на друг зам.-главен прокурор – Красимира Филипова.
Възможно е обаче днес ВСС да обсъди допустимостта и на второто предложение за освобождаване на Гешев, внесено в понеделник от четирима членове на ПК на ВСС – Георги Кузманов, Калина Чапкънова, Йордан Стоев и Гергана Мутафова. Двете искания може да бъдат обединени.
В него кадровиците твърдят, че главният прокурор е нарушил няколко принципа от етичния кодекс на българските магистрати със следните думи, казани пред медиите на 15 май: „…между другото ясно е какъв е политическият боклук в Народното събрание. Извинявам се за този израз…, съдейки от изявленията на някои, така наречени политици… и е време да бъде изметен този, както казах политически боклук…“.
Според членовете на ПК действията на Гешев са скандализирали цялото общество и са били възприети като несъответстващи на заеманата от него длъжност, което е довело до отрицателна обществена нагласа спрямо функционирането на цялата съдебна система, в частност на прокуратурата и ги поставя в разрез с етичния кодекс. Четиримата кадровици сочат, че депутати ги определят като „мутренски и непристойни“ и „закана с откровен рекет спрямо политическата система“ (повече за предложението виж тук).
Ако двете предложения бъдат допуснати за разглеждане, ВСС официално ще обяви, че открива процедура по предсрочното освобождаване на главния прокурор и ще насрочи заседание, на което да обсъди по същество всички аргументи „за“ и „против“.
Днес той отново потвърди искането си за отвод на шестимата вносители.
„Тези шестима човека нямат не юридическо право да участват в тази процедура, те нямат морално право, макар че за всеки моралът е различен“, каза днес Гешев. По думите му е бил извършен атентат срещу съдебната власт, от който обаче не трябва да се срамува прокуратурата, а „изолиран кръг от хора, които може би изпълняват някакви други цели, които противоречат на интересите на съдебната власт и правовата държава. Той поиска и закрито заседание в частта, в която ще представи данни, с които да аргументира искането си за отвод на шестимата членове на Прокурорската колегия, като каза, че това е „в интерес на държавността и престижа на съдебната власт“.
„Флашките са друг жанр. Макар че е трудно да се запази някаква институционалност, призовавам да престанете да си говорите през медии, флашки и декларации. Времето на закритото свърши, време е да се разплитат тези въпроси и да се сложи край“, каза и правосъдният министър Крум Зарков. Впоследствие и шестимата вносители на предложението заявиха, че нямат основания да се отведат, защото не се чувстват предубедени и заинтересовани.
„Тук става въпрос вече за държавното устройство, за интегритета на съдебната власт и потъпкване на констиотуционните принципи и въпросът касае българския народ, защото се правят опити за политическо овладяване на прокуратурата, а след това са съдилищата наред, предполагам“, продължи главният прокурор.
Вероника Имова също настояваше за отвод на вносителите на предложението и каза, че „субективното усещане на магистрата за безпристрастност не е достатъчно при обективни данни за пристрастност“. Това пък стана причина да бъде искан и нейния отвод заради изразена предварителна позиция.
От момента на допускането до разглеждане на предложенията, двете страни може да се правят искания за събиране на доказателства. Според правилата на съвета Пленумът осигурява възможност на вносителя на предложението и лицето, за което се отнася да се запознават с доказателствата по преписката, да правят искания, бележки и възражения по тях, както и да изразяват становище по събраните доказателства и по предявените искания, като определя срок не по-дълъг от 7 дни.
Втората тема, която предстои ВСС да обсъди днес е във връзка със сигнала на заместник главния прокурор и шеф на НСлС Борислав Сарафов, в който се сочи, че пред него и още шестима прокурори Гешев е пуснал запис на свой разговор с члена на ВСС Йордан Стоев и е заявил, че има над 150 записа на политици, магистрати и членове на ВСС.
Сарафов твърди, че на тези думи са станали свидетели заместничките на Гешев Даниела Машева, Десислава Пиронева, Красимира Филипова и Пламена Цветанова, както и прокурорите от ВКП Ваня Стефанова и Сийка Милева, градският прокурор Илиана Кирилова и началникът на кабинета на Гешев Габриела Ненкова. Затова и те са поканени на заседанието на ВСС.
Въпросният запис беше пуснат пред медиите от главния прокурор. В него Гешев и Стоев обсъждат оставката на обвинител №1 и осигуряване на гаранции за неговата сигурност и тази на семейството му, бяха замесени още президентът Румен Радев, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който беше наречен Банкята, министърът на правосъдието Крум Зарков под името Сорбоната, членове на съвета, съдии и прокурори.
От записа може да се правят само догадки кой с кого се е срещал и за какво е говорил. Разговорът между двамата се е състоял в дома на Гешев. Той започва с думи на Йордан Стоев, че е научил, че главният прокурор е разговарял с „нашите приятели“. Впоследствие двамата обсъждат кога и как Гешев да подаде оставка, какви мотиви да посочи публично, какви гаранции иска главният прокурор, взрива до кортежа му, какви са реакциите във ВСС, какви са политическите амбиции и стремежи на различни хора.
Въпросът за сигнала на Сарафов беше поставен от Атанаска Дишева на заседанието на съвета миналата седмица. Но тогава не се стигна до конкретно решение, а бяха обсъдени процедурни въпроси, като например може ли въобще да се образува дисциплинарно производство срещу главния прокурор, както настоява Сарафов, в каква процедура се разглежда сигналът, беше засегнат и въпросът за използването на почивната база на прокуратурата в Боровец.
Очаква се и днес кадровиците да поставят въпроса в каква процедура са и как следва да се действа по сигнала на Сарафов.
Коментирай