В зала „Арена“ се проведе 6-ото поред изложение „Дунавски овощари“, в което се включиха производители от цяла България. Събитието се организира от Сдружение „Дунавски овощари“ и бе посетено от множество русенци и гости на града, които имаха възможност да разгледат специализирана техника, както и да се запознаят с новостите при посадъчните материали и препаратите, а също и да закупят фермерска продукция.
Форумът бе открит от министъра на земеделието Кирил Вътев. Според него трябва да се прекрати разделението на производители и преработватели, защото от полето до трапезата процесът е един и не бива да бъде разделян. Пред медии министърът коментира, че е разработена много справедлива методика за разплащане по помощта de minimis, като от 1 декември ще започнат разплащанията. Също така той обяви, че е в ход и прием на документи по Националния план за възстановяване и устойчивост.
По време на форума стана въпрос за необходимостта от намирането на работна ръка в сферата на овощарството. Според министър Вътев това е проблем, който засяга всички сектори на икономиката и обществения живот. Затова се разработва програма за облекчен прием на работници от други страни.
Колкото до проблема с поливните площи, то министър Вътев бе категоричен, че разрешителният режим от страна на Басейновите дирекции е много тежък. Експертите от неговото министерство работят с тези от това на околната среда и водите, тъй като до момента са разработени 3 стратегии за поливно земеделие в България, като нито една не е реализирана. Най-важното според него е да се облекчи достъпът на земеделските производители до поливна вода. От 100% поливно земеделие преди повече от 30 години, сега в страната поливните площи са около 0.7%.
По-късно министърът участва и в дискусия със земеделци от региона.
„Българската икономика има нужда от такива изложения, за да се демонстрират реалните възможности на родното производство, чието качество е на световно ниво и това трябва да ни прави наистина горди. Освен това подобни инициативи насърчават износа и така допринасят за създаването на по-висока добавена стойност“, каза областният управител Данаил Ковачев.
„Наличните поземлени ресурси, плодородието на почвите, традициите, богатият дългогодишен опит и трудолюбието на дунавските овощари са ключови фактори за развитието на земеделието.“ С тези думи се обърна към присъстващите заместник-кметът Димитър Недев. Той изказа благодарност към организаторите за това, че успяват да насочат по-широко внимание към родните производители и техните продукти.
Състоя се и конферентна част, в която експерти от Министерството на земеделието и храните и Националната служба за съвети в земеделието отговаряха на поставени въпроси от земеделски производители.
По време на изложението бяха разположени щандове с плодове и зеленчуци, мед, ядки вино и други хранителни продукти.
На събитието присъстваха още директорът на Областна дирекция „Земеделие“ в Русе Владимир Тедески, директорът на Областната дирекция на Държавен фонд „Земеделие“ Красимир Георгиев, Деница Гаджева - главен експерт в Националната служба за съвети в земеделието, изпълнителният директор на Асоциация „Еврорегион Данубиус“ Лили Ганчева, както и представители на земеделския бранш от Румъния, информират от Община Русе.
Припомняме, че към Областната администрация вече повече от 12 години функционира съвместна българо-румънска земеделска работна група, чиято цел е да насърчава партньорството между земеделци и животновъди от двете страни на река Дунав. Тя бе създадена по предложение на изпълнителния директор на Асоциация „Еврорегион Данубиус“ Лили Ганчева. Форумът се утвърди като един от най-ефективните инструменти за създаване на нови контакти между фермерите, както и за обмяна на добри практики на регионално и национално ниво.
Коментирай