Повече от 300 души са арестувани в цяла Франция по време на протести срещу пенсионната реформа. Френското правителство реши да прокара повишаването на възрастта за пенсиониране без гласуване в долната камара на френския парламент.
Всъщност пенсионната реформа във Франция е много чувствителна тема тук, от десетилетия. Редица президенти са опитвали неуспешно да увеличат възрастта за пенсиониране, но са се предавали пред народното недоволство. Никола Саркози успя през 2010, а сега е ред на Макрон.
Любопитно е, че от 58 години насам, този член е бил използван в страната цели 100 пъти.
Хиляди излязоха на протест срещу решението за повишаване на пенсионната възраст от 62 на 64 години. По улиците на Париж се разиграха сцени на хаос, имаше и жестоки сблъсъци между демонстранти и полиция в цяла Франция. Запалени огньове, опожарени автомобили и купища боклук.
Повече от 300 души бяха арестувани, а заради манифестациите, продължаващи и днес, бяха блокирани възлови места около периферията на Париж.
След 2 месеца на масови стачки, от улицата напрежението се пренесе и в парламента, където правителството използва текст от конституцията, позволяващ прокарване на законопроект през Народното събрание, без той да бъде гласуван.
“Заради несигурността от гласуването, не можем да поемем риска да видим 175 часа парламентарен дебат да се провалят. Не можем да залагаме на бъдещето на нашите пенсии. Тази реформа е необходима”, заяви френският премиер Елизабет Борн.
Днес изтича 24-часовият срок, в който опозицията може да внесе вот на недоверие срещу кабинета. Ако той бъде отхвърлен, пенсионната реформа ще влезе в сила. Но ако Националното събрание се произнесе "против", тогава правителството ще трябва да подаде оставка.
Коментирай