"Водачите не са знаели, че хората загиват. Тези хора са си броили минутите си. 7 часа са преседели. Това е нечовешко. Трагедията за оцелелите е, че са се прегръщали със своите мъртви другари. Едно от лицата твърди, че е дал 7 хил. евро, за да бъде превозен до Германия." Това заяви Мариан Маринов, следовател по случая със загиналите мигранти край село Локорско.
Той лично е разпитал един от задържаните. Според следователя това са само изпълнители, организаторите все още не са ясни.
"Тайниците са направени от много добри материали. Направени са от бригада, която ги е монтирала. Целта е била неутрализиране на термокамерите по границите. Ние сме задържали така наречените “мулета”. Водещата причина е алчността. Другите причини са глупостта, неграмотността. В такава клетка не може да се напъхат 26 човека. Тя е много здрава и няма как да я разбият. Ритали са се клетката, за да се опитат да излязат."
Общо 18 мигранти бяха намерени мъртви в камион край село Локорско. В петък следобед няколко афганистанци спират мъж от село Локорско до София и го насочват към изоставен край пътя камион, в който са пътували. Човекът подава сигнал на тел. 112. На място първо пристигат от аварийната служба на Столичната община и кварталните инспектори. Оказва се, че в камиона ковчег има 18 трупа на мъже от 15 до 25 г. Други 34-ма оцеляват по чудо. Сред загиналите е и дете на около 7 г.
Седем души са задържани във връзка със случая.
Осъждан за трафик на бежанци е организаторът на канала, по който е трябвало да минат 18-те афганистанци. Петима бяха задържани часове след откриването на труповете, сред тях и собственикът на камиона. Предполага се, че каналът тръгва от Турция.
Крими 18.02.2023 | 17:10 ч.
Крими 18.02.2023 | 14:13 ч.
Крими 17.02.2023 | 19:14 ч.
България 17.02.2023 | 17:55 ч.
Крими 17.02.2023 | 16:22 ч.
Коментирай