Още преди да бъде завършен кеят, стотици млади русенци намериха там свободата си през месеците на извънредното положение и извънредната епидемична обстановка. Крайдунавската зона за разходка започна да се пълни с младежи още през пролетта, когато кеят представляваше само алеи от бетон и дори тревата още не беше посадена. Въпреки това той някак си успя да привлече ученици и студенти, защото им предлагаше свободата, която наложителните мерки на социалната изолация им беше отнела. Всички заведения бяха затворени и по центъра едва се виждаха хора. Полицейски автомобили обикаляха в парковете, а достъпът до зелените площи беше ограничен.
Тогава младежите потърсиха своята свобода до реката. Тук те се събираха по интереси и оформяха не виртуални, а реални социални групи, в които всеки „шерваше“, „лайкваше“ и „хейтваше“ реално споделената на място информация. Друга част от младите просто бягаха от „затворения“ град и слизаха край камъните да пият бира на открито. "Слизаме на кея, за да избягаме от ежедневието. Идваме заради залеза и хоризонта“, споделя 20-годишно момиче, което се разхожда с приятелките си.
Сега площадките за деца са готови, алеите са асфалтирани и мястото става все по-популярно. „Идваме много често още от карантината – каза 21-годишен младеж. - Като нещо ново построено, кеят стана по-интересно място. Определено през пандемията той измести малкия и големия парк в Русе. Мисля, че щеше да е по-готино, ако вече имаше отворени и няколко заведения. Сега вече на кея стана яко, а в парковете – тъпо“.
Независимо че вече парковете са достъпни и заведенията в града са отворени, летните разходки до реката остават все така атрактивни за младежите. Особено привлекателен за тийнейджърите е парапетът на новата пасарелка и парапетът на крайдунавския булевард. Момчетата и момичетата предпочитат да се снимат на тези места, след като вече са закачили катинарите на любовта си, изписани с техните и на любимите им инициали, подобно на традицията в Париж. Така кеят си възвърна славата на едно от най-романтичните места в града.
Някои от по-възрастните русенци обаче виждат и недостатъци в новооформената крайбрежна зона. Един от редовните рибари на кея коментира: „Сега хвърлям въдицата си там, където ще е пристанището за яхти. Но мястото не е толкова удобно, защото там сложиха само бетон и ако се покачи нивото на водата, няма да става за риболов. Иначе кеят ми харесва така - като паркче е. Жалко, че ще слагат и заведения.”
От вчера новият кей е официално открит и предлага място за всеки – за компаниите на пейките, за тези до реката с бирите, за любителите на разходките и за всички, дошли да видят залеза.
Коментирай