Над 2300 души са загиналите в Турция и Сирия в районите, които бяха ударени от две земетресения над седма степен по Рихтер.
България е сред страните, които вече оказаха помощ, като изпрати в Турция спасители с два самолета "Спартан".
От Министерството на външните работи съобщиха, че по информация на местната изселническа общност, български и турски гражданин, живеещ в град Искендерун, е в неизвестност след като сградата, която е обитавал, е била разрушена от земетресението.
Часове след първия трус от 7,8 по Рихтер в 4:17 сутринта в района на град Пазарджък, окръг Кахраманмараш, по обед стана още едно земетресение с подобен магнитуд. Регистрирани са и над 100 вторични труса, няколко над шеста степен. Получени са повече от 2800 съобщения за срутени сгради.
Граничещият със Сирия окръг Хатай е сред най-тежко засегнатите от труса с райони и изглежда като военна зона – с ями по пътищата, в които пропадат цели коли. Сериозна е ситуацията в Газиантеп, Малатия, Диарбекир, Адана, Османие и други райони.
"Има предложения към Анкара за помощ от 45 страни, включително НАТО и Европейския съюз", съобщи президентът Ердоган. По думите му това е най-голямото бедствие от 1939 година.
Жертвите в Северна Сирия на катастрофалния среднощен трус са вече над 800, ранените са близо 2300. От Брюксел изразиха готовност за оказване на помощ и на Сирия.
Земетресението не е било усетено в Анкара, разказа пред БНР Айше Каяпинар, преподавател в Националния военен университет в столицата.
Каква е обстановката в Адана при продължаващите вторични трусове описа за "Хоризонт" Ибрахим Йълмаз:
Десет европейски екипа са изпратени в най-пострадалите райони. В подкрепа на турските власти работи и европейската спътникова система "Коперник". От Брюксел изразиха готовност за оказване на помощ и на Сирия, също тежко засегната от земетресението.
Свят 06.02.2023 | 13:09 ч.
България 06.02.2023 | 10:12 ч.
Коментирай