„Няма нищо лошо в това да се покаже добронамереност и желание да се търси решаването на проблемите по казуса между България и Северна Македония. Смятам, че има поле, в което може да се разговаря и да се намери решение на казуса, така че да удовлетворява и двете страни.“ Така бившият външен министър Надежда Нейнски коментира пред bTV намерението на правителството позицията на България за членството на Северна Македония в ЕС да бъде надградена с пет работни групи.
„Двустранният договор урежда спорните въпроси. Той създаде една добра база за надграждане на доверието. Всичко, което трябва да се прави оттук нататък, е надграждане на този договор. Търсенето на нов договор, предоговарянето, ще отвори Кутията на Пандора и ще даде възможност на определени среди и в двете посоки да търсят политически дивиденти“, смята Нейнски.
Според нея всякакви екзотични идеи в момента дават разнобой на българската позиция и я отслабват. Тя е на мнение, че страната ни трябва да излъчва единство по отношение на позицията си спрямо Северна Македония и да води изключително активна дипломация.
Припомняме, че в понеделник председателят на „Има такъв народ“ Станислав Трифонов написа във Facebook, че ако „американците толкова много искат Северна Македония в Европейския съюз, нека гражданите на България, както гражданите на повечето държави в Европейския съюз, да нямат нужда от визи, за да отидат в Америка“.
Нейнски посочи, че България трябва да е с аргументирана позиция. „Убедена съм, че има среди, които искат разколебаване на доверието на българското общество в неговите партньори от ЕС и НАТО, но вярвам, че новото българско правителство ще намери начин да мине през тези подводни камъни“, заяви Надежда Нейнски.
Според бившия външен министър казусът със Скопие ще е много сериозен тест дали мнозинството ще бъде реформаторско.
Тя каза, че е оптимистична по отношение на френското председателство на ЕС, но и там предстоят избори, затова тя смята, че тази година ще е доста "горещо и сериозно" време и ние трябва да подпомогнем положителните тенденции в ЕС.
Коментирай