Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) обяви днес, че започва преговори с шест страни, вкл. България, за присъединяването им към този клуб на богатите държави. Другите страни са Аржентина, Бразилия, Перу, Румъния и Хърватия, предаде Ройтерс, цитирана от dir.bg.
От организацията, която понастоящем има 38 члена, казаха, че няма график за приемането на всяка от тези държави и че напредъкът на преговорите за членство ще зависи от това доколко те се придържат към най-добрите практики на ОИСР. Кандидатките ще бъдат оценявани отповече от 20 комисии.
Източник от Бразилия, пожелал анонимност, каза, че процедурата за приемане на нов член в ОИСР със седалище в Париж отнема средно от 3 до 5 години.
България установява сътрудничество с ОИСР от началото на 90-те години на ХХ в., като взаимодействието се осъществява чрез участието на страната ни в някои от работните органи на Организацията и в рамките на отделни тематични инициативи и специфични програми при идентифициран взаимен интерес. България е активен участник в регионалната програма на ОИСР за Югоизточна Европа и участва в системи за статистическа и информационна отчетност, сравнителни анализи като напр. Програмата за международно оценяване на учениците PISA, публикации и прегледи на политики, и др.
За пръв път България официално изразява желание да получи статут на страна членка в ОИСР през 2007 г., като искането за присъединяване към глобалната общност на Организацията от тогава е последователно препотвърдено няколко пъти, за последен път през 2017 г.
Присъединяването ни към ОИСР ще представлява не само допълнително признание за стабилността, потенциала и привлекателността на нашата икономика за инвеститорите, но и ще бъде гарант за постоянния ангажимент на България към изработването и прилагането на политики за социално и икономическо благополучие - така обясняват мотивите за кандидатстването ни в тази организация от Министерството на външните работи. Присъединяването на страната ни към ОИСР ще е логическото продължение и следваща ключова стъпка в изграждането на модерно демократично общество и просперираща пазарна икономика, след членството в НАТО и ЕС. Чрез реформите по пътя към членство, черпенето от над 60-годишния опит в изработването на политики на Организацията и възможността да се сравняваме с най-развитите световни икономики, България ще работи за създаването на нови работни места и прилагането на иновации в редица сектори на икономиката, в образованието, управлението на околната среда и др.
Коментирай