РЗОК-Русе отговори на читателски въпроси за личните лекари

ЗДРАВЕ И КРАСОТА
05.10.2022 | 13:32 ч.

Читатели на в. „Бряг“ ежедневно се обръщат към  редакцията с въпроси, свързани с дейности, за които отговаря Здравната каса. На получените от гражданите обобщени запитвания РЗОК отговаря писмено в рубриката ни „Имате ли въпроси Здравната каса?“.

 

- Може ли здравноосигурено лице да ползва услугите на общопрактикуващ лекар в друг град, различен от този по лична карта (постоянен и /или настоящ адрес)?

- Съгласно чл. 4 от Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, здравноосигурените лица имат право свободно да избират лекар в лечебно заведение за първична извънболнична медицинска помощ (ПИМП), както и лекар по дентална медицина (зъболекар) в лечебно заведение за извънболнична дентална помощ (ИДП) на територията на цялата страна. Изборът на лицата е личен.

За малолетни и непълнолетни лица, както и за поставени под пълно или ограничено запрещение лица, изборът се извършва от техните родители и настойници, съответно - със съгласието на техните родители и попечители.

- Колко пъти, кога и как здравноосигурено лице може да смени личния си лекар?

- Всяка календарна година в периода от 1 до 30 юни и от 1 до 31 декември здравноосигурените лица могат да променят избора си на общопрактикуващ лекар. Необходимият за целта формуляр за постоянен избор на общопрактикуващ лекар се закупува от книжарниците за специализирана медицинска документация. Формулярът може да се изтегли и от сайта на НЗОК – www.nhif.bg.

Здравноосигурено лице, което желае да направи нов постоянен избор, представя на новоизбрания общопрактикуващ лекар:

-   здравноосигурителната си книжка;

-   третия екземпляр от регистрационната форма за първоначален избор на общопрактикуващ лекар (в случай, че не притежава здравноосигурителна книжка);

- попълнен регистрационен формуляр за постоянен избор;

При констатирана от РЗОК трайна невъзможност на избрания лекар да оказва първична извънболнична помощ (прекратяване на договор с НЗОК), здравноосигуреното лице има право на нов избор.

При промяна на настоящия адрес здравноосигуреното лице има право на нов избор на лекар (без това да е обвързано със срок).

Лицата, временно пребиваващи за срок от един до пет месеца извън здравния район, в който са осъществили постоянен избор на общопрактикуващ лекар, могат да направят временен избор. Това се осъществява с формуляр за временен избор на общопрактикуващ лекар, който се закупува от книжарниците за специализирана медицинска документация или се изтегля от сайта на НЗОК www.nhif.bg.

При изтичане на срока на временния избор на здравноосигуреното лице извън здравния район, в който е осъществен постоянният избор, автоматично се възстановява последният постоянен избор на общопрактикуващ лекар.

 

 
Печатни издания

  

 

  

 

    

 

Най-четени

Виц на деня

АРХИВ | изберете две дати

Управлението на „бисквитките“ (cookies) на интернет сайта на Вестник БРЯГ

Сайтът използва „бисквитки“, за да оптимизира навигацията Ви в интернет.