"Кеазим Исинов ни остави завета си да опазим почти изгубената вече хармония." Това написаха от Министерството на културата по повод смъртта на оригиналния и самобитен художник Кеазим Исинов, който почина на 82-годишна възраст на 17 февруари.
Исинов е роден на 16 април 1940 г. в Садовец, област Плевен. През 1968 г. завършва живопис във Висшия институт за изобразително изкуство "Николай Павлович", в класа на проф. Ненко Балкански. След завършването си работи като реставратор в института по паметниците на културата. През 1969 г. постъпва в Научно-изследователски институт по неврология и психиатрия като педагог възпитател в областта на изкуствата.
Представял е творчеството си в повече от 30 самостоятелни изложби в България и над 10 зад граница - в Берлин, Токио, Бурса, Виена, Алжир, Шчечин, Лондон.
Освен с живопис се занимава и с малка пластика, скулптура и миниатюри. Първата му от над 30 самостоятелни изложба е през 1971 г. През 2005 г. е обявен за художник на хилядолетието, след като печели конкурса "Милениум" (Нидерландия) на тема "1001 причини да обичам Земята".
Носител е на ордена "Св. св. Кирил и Методий" за големи заслуги в областта на културата, както и орден "Златен век" от Министерството на културата.
„Митично-приказният свят на Исинов има своята особена поетика и възторжен пантеизъм, с типично неговия орнаментално-сюрреалистичен фолклоризъм оживява в запомнящия се стил, характерен със запълване на картината чрез детайлното изписване на короните на дърветата, цветята и предметите - стил, който наподобява "везбеното богатство" на старите майстори, овладяващи плътно пространството на творбите, за да не остане празно място, в което да се вмъкне злото“, казва за неговото творчество изкуствоведката Аксиния Джурова.
Днес от 13 ч. в църквата "Св. Параскева" в София ще се състои поклонението в памет на изтъкнатия български художник.
Култура 10.11.2020 | 15:44 ч.
Коментирай