За бум на скарлатината в страната алармира проф. д-р Тодор Кантарджиев. Пред bTV той посочи, че ковид вече си отива, но пролетта е сезонът на скарлатината. По данни на Националния център по заразни и паразитни болести от началото на годината в страната са регистрирани 2673 случая. За сравнение - за същия период на 2022 г. те са едва 41.
По информация на Регионалнта здравна инспекция в Русе, през изминалата седмица случаите на заразната болест в областта са 17. Точно толкова са били и в предходната. 16 от тях са в Русе, а един е в Тръстеник. Заболелите са ученици в пет училища и 4 детски градини.
„Правят се много тестове за скарлатина при нас“, потвърди за в. „Бряг“ д-р Розина Мирчева, управител на лаборатория „Здраве“. Тя обясни, че има положителни проби, но преди тестването трябва да има диагноза от личен лекар. „Тестовете потвърждават диагнозата, но не я предхождат. Болестта се причинява от стрептококи, но наличието им в организма не означава непременно скарлатина“, подчерта д-р Мирчева. Тестването в лабораторията струва 15,70 лева.
Припомняме, че
скарлатината е заболяване, засягащо най-вече деца от 3 до 13 годишна възраст.
Децата до 6 месечна възраст са предпазени от антителата, придобити от майката, предимно в зимния период на годината. Заболяването се предава по въздушно-капков път, но е възможно заразяване чрез храна и замърсени предмети. Обикновено източник са болните от скарлатина, болни от стрептококови ангини и назофарингити. Сезонният пик обикновено се проявява през месеците от октомври до март.
Инкубационният период е 1 – 12 дни, но най-често 2 – 4 дни.
Тъй като заболяването е следствие от бактериална инфекция, след оздравяване не се придобива траен имунитет и е възможно да се срещат повторни заболявания. Контакт с оздравелия след карантинния период не е опасен.
Симптоми
Скарлатината се характеризира с внезапно бурно начало, като първите симптоми обикновено са кашлица, висока температура, болки в гърлото, повръщане, болки по тялото, главоболие и тахикардия. Други общи симптоми на скарлатината включват: силна отпадналост, повръщане; обрив под формата на дребни червени петънца; появява се в слабините, сгъвните повърхности на крайниците; разпространява се към гърдите, корема, шията. Езикът е малиново-червен.
Специалистите предупреждават пациентите да не започват самолечение, а задължително да потърсят лекар.
Коментирай