"В тази турбулентна година президентската институция продължи да остоява интересите на българите да бъде коректив, да работи за модернизацията на България. Налага се да имаме институции с ясни приоритети."
Това обяви президентът Румен Радев на пресконференция по повод 4 години от избирането му за държавен глава.
"Както знаете, снех доверие от правителството, това бе акт на политическо недоволство срещу корупцията и разхищенията и организираното настъпление срещу гражданските свободи. Изригналите половин година по-късно протести покрепиха това мое решение. Президентската институция подкрепи исканията на протестиращите. Още в началото на кризата настоях за баланс между здравни, икономически и социални мерки, за безвъзмездна помощ. Проведох веднага срещи, посетих болници училища, призовах да бъде разгърната кампания по безплатно тестване на населението по таргетирани групи. Призовах да се обособят специални болници за лечение на болни от ковид. Загърбването на важни предложения, липсата на бързи и адекватни мерки, доведоха до последствия в здравно и икономическо отношение. Президентската институция продължи да бъде бариера срещу лобизма. Твърдият курс в защита на конституционализма и серизане то на КС за времената комисия в НС, разколеба вносителите на проекта за нова конституция и той набързо приключи още по-жалко, отколкото беше стартирал.
Президентството мобилизира силен експертен капацитет. Очаквам от правителството с ясни критерии да обясни пред българското общество кои проекти ще бъдат предложени. Мога да гарантирам, че петте ни проекта имат важно значение за образованието, с перспективни решения за енергетиката, с много важни решения в областта на здравеопазването. Един много важен проект е Националният център за контрол и управление. Само политическата воля да имаме чиста природа. Предлагаме с минимални средства да има огромен ефект. Убеден съм, че такъв център ще се случи“, заяви Радев. По думите му спекулациите със субсидии в селското стопанство до голяма степен ще бъдат изкоренени. „Най-вече българските граждани да имат достъп какво се случва в реално време. Продължихме с г-жа Йотова с проблемите на общините. Разработихме национален стратегически документ, очертаващ жалоните са успешното им развитие“, добави той.
"Очертаха се проблемите пред изборите и пред управляващите стои въпросът как ще ги решат. Продължаваме с инициативата "Българската коледа" се превърна в национална кампания. И тази година раздадохме стипендии на студенти и зрелостници с отличен успех. Диалогът ни с културните институции бе фотусиран върху проблемите , породени еот пандемията илипса на механизми за социална защите. Поставихме на дневен ред необходимостта от защита на културните дейци", каза още държавният глава.
Той подчерта, че в момента най-важната национална цел е укрепване на държавността. "Нейното постигане изисква легитимно правителство, укрепване върховенството на правото, неутрализиране на огромния концентрания на власт. Без постигане на тази цел всякакви следващи управленски конфигурации, ще продължават да попадат в плен на олигархията и ще подължавата да бъдат обречени на провал, а страната ни да заема последните места в ЕС по стандарт и качество на живот. Превид патовата ситуация може да се стигне до експертно правителство или други подобни формулировки", поясни Радев и обяви, че с вицепрезидентът Илияна Йотова ще се кандидатират за втори мандат.
Вицепрезидентът Илияна Йотова не присъства на пресконференцията, защото е заразена с коронавирус, но Радев отбеляза и нейните постижение по време на мандата. Като такива той изтъкна срещите на Йотова с българи в чужбина: „В резултат на нейните срещи беше разширена мрежата от български общности.“. Той отбеляза, че е била проведена активна координационна дейност в Украйна. Радев изтъкна усилията на Йотова по посока на Тараклийския университет, който трябва да стане филиал на Русенския университет. Според президента даването на гражданство не е гарант за развитие на пълноценни отношения. Като пример изтъкна българското малцинство в Северна Македония. Работата с научните общности и пропагандирането на българската наука, както и създаването на български културен институт са били сред приоритетите на вицепрезидента. Според него сънародниците ни сред граница все по-трудно упражняват правото си на глас.
"Необходими са неотложни промени в Изброния кокедс и висока избирателна активност чрез актуализиране на избирателни списъци, дистанционон гласуване за българите в чужбина, видеонаблюдение, спрадлив достъп до медийно отразяване. Излъчване на нов тип управление, синтез на почтеност и компетенстност. Изминалото десетилетие показа какво не трябва да бъде управлението на една страна член на ЕС и въобще на една дръжава. Предлагаме на политическите сили, спечелили доверието на избирателите, за сформиране на пакт за почтеност, укрепване на държавността и върховенството на правото, и гарантиране на гражданските права в управлението, гарантиране на независима съдебна власт, оптимизиране функциите на ВСС, ефективна, отговорна и почтена прокуратура. Подчинение на магистратите единствено на закона, ефективно разделение на властите, пресичане на лобисткото законодателство, безконпромисно преследване на корупцията, без оглед на политическата принадлежност и общественото положение на извършителите. Пресичане на злоупотребите с валст и кражбите. Ефективни проверки на лицата заемащи висщи длъжности и сравнение на стандарта им на живот и доходите, които получават. Прозрачност и отчетност на всички публични разходи", отсече още президентът.
Той заяви обаче на журналистически въпрос, че няма да наложи вето на помените в Закона за извънредното положение, с които се правят промени във връзка с изборите.
България 17.01.2021 | 17:42 ч.
България 14.01.2021 | 17:13 ч.
България 14.01.2021 | 12:35 ч.
Политика 12.01.2021 | 12:02 ч.
Политика 11.01.2021 | 13:55 ч.
Политика 10.01.2021 | 12:47 ч.
Политика 09.01.2021 | 17:56 ч.
Коментирай