Германското правителство вече приема за възможно излизането на Гърция от еврозоната, ако това се наложи. Това е тотална промяна в позицията на страната, която досега поддържаше оставането на изпадналата в криза Гърция, предаде "Ройтерс", позовавайки се на списание "Шпигел".
Германското издание се позовава на правителствен източник. Според него и канцлерът Ангела Меркел, и финансовият министър Волфганг Шойбле смятат, че еврозоната е претърпяла успешни реформи и може да се справи с евентуалното излизане на Гърция от валутния съюз за разлика от 2012 г., когато това било невъзможно.
"Опасността от разпространение на кризата е ограничена, тъй като Ирландия и Португалия (в които също имаха финансови проблеми - бел. ред.) са възстановени", твърди правителственият източник, цитиран от "Шпигел". Освен това Европейският механизъм за финансово стабилизиране е ефикасен и е налице, а големите банки ще бъдат защитени от единния банков съюз.
Според публикацията, германското правителство смята изключването на Гърция от еврозоната за почти неизбежно, ако след предстоящите на 25 януари в страната предсрочни избори на власт дойде радикалната лява партия "Сириза", водена от Алексис Ципрас. Социологическите проучвания дават преднина на опозиционната формация пред консервативната "Нова демокрация" на премиера Андонис Самарас, коментира "Медиапул". Ципрас се закани, че ако партията му спечели изборите, ще отмени строгите фискални мерки, въведени от "Нова демокрация", и страната ще откаже от помощта, отпускана от останалите страни в еврозоната.
Говорителят на Меркел Георг Щрайтер отказа да коментира публикация в "Шпигел". Въпреки това заяви, че германското правителство очаква Гърция да се придържа към условията на спасителното споразумение с ЕС и МВФ след изборите на 25 януари и при евентуална смяна на правителството в Атина. "Гърция изпълняваше задълженията си досега. Германското правителство смята, че тя ще продължи да изпълнява договорните си задължения към тройката (международни кредитори-бел.ред.)", заяви Щрайтер за "Ройтрес".
Съпредседателят на германската партия "Леви" Бернд Риксингер обвини правителството в шантаж срещу Атина и целенасочено дестабилизиране на ситуацията в Гърция. Изказването му беше публикувано в електронното издание на "Ханделсблат", а коментарът е по повод информацията в "Шпигел", че германското правителството вече не изключва излизане на Гърция от еврозоната. "С подобна нетактичност правителството пуска бомба, която може да изостри кризата в Гърция. Подобен открит шантаж дестабилизира ситуацията в страната преди изборите", заяви Риксингер. Според него подобни информации могат да провокират масово теглене на влогове от гръцките банки. "Това е организирана безотговорност", добави той.
Новата партия на Георгиос Папандреу ще привлича разочаровани социалисти
Междувременно, три седмици преди предсрочните избори в Гърция бившият премиер Георгиос Папандреу оглави нова партия, която да привлече гласовете на разочаровани социалисти. Папандреу напусна партията ПАСОК, създадена от неговият баща Андреас Папандреу и създаде нова политическа формация - "Движение за промяна".
Лидерът на ПАСОК Евангелос Венизелос определи новата партия като еднолична.
Все още няма социологически проучвания, които да посочат настроението на избирателите към новата политическа формация, която ще участва в изборите на 25 януари.
Политическите анализатори предполагат, че Папандреу ще привлече част от гласовете на разочарованите социалисти, които досега подкрепяха радикалната левица "Сириза" на Алексис Ципрас. "Сириза" продължава да е водеща политическа сила във всички проучвания, привличайки избирателите с обещания за промени в икономическата политика на строги икономии, което засилва опасенията в еврозоната.
"Бъдещето на Европа е поставено на риск не от политиката на левицата, а от политическия неолиберален модел на канцлера Меркел и тежките последствия от тази политика. Рискът е в икономическото разделение на европейските страни на северен и южен блок, както и от високата безработица. Опасност за Европа е разпространението на крайнодесните и фашистки движения", каза Алексис Ципрас и изрази убеждение, че ако левицата победи на изборите в Гърция, това ще доведе и до политически промени в цяла Европа. На снимката: Ангела Меркел, канцлер на Германия. Снимка БГНЕС
Коментирай