Преминахме към зимното часово време в неделя за пореден път от 1979 година насам. България още не е решила дали остава на лятно часово време или на астрономическо часово време. Няма и консенсус между държавите в Евросъюза кога и дали изобщо да се спре смяната на часа.
Астрономическото часово време е това, което използваме от октомври до март, тоест зимното. Лятното часово време се използва, за да се получи по-добро съвпадение между светлата част на деня и активните часове на работещите и учениците. Как се отразява на организма ни промяната? Повечето специалисти твърдят, че няма причина да не се адаптираме бързо. Други обаче са на мнение, че на повечето хора промяната на часа се отразява негативно на биологичния часовник, дори има сатистика за повишаване броя на трудовите злополуки.
Рибарите са от хората, на които винаги им се налага да стават рано
На риболов се ходи преди зазоряване. Ангел от русенското село Ряхово винаги става по тъмно и тръгва по Дунав. „През нощта се ходи, сутрин рано, три половина-четири часа. Тогава рибата не вижда мрежата, по-спокойно е и повече се хваща през нощта”, разказва Ангел. Тъмнината и тишината са важни, а не смяната на часовото време, казват рибарите. „Това, че по-рано ще тръгваме и по-рано ще се прибираме, почти нищо не променя”, добавя още Ангел. Но отчита, че рибарите стават все по-малко. През последно време водата на Дунав бе много ниска, кормораните изяждат рибата и количеството на улова все повече намалява. По-високите разходи за риболов довели и до повишаване цената на рибата, но пак не стига за препитание, обяснява Ангел.
И докато рибарите не отдават голямо значение на завъртането на стрелките, то изследвания показват, че смяната на часовото време оказва най-голямо влияние върху учениците, защото при тях един час сън е от значение. И в двата случая – и при лятната, и при зимната смяна на времето, през първите дни разликата при децата е видима, разказва преподавателят по английски език Полина Лъвчиева.
„През първите няколко дни след смяната на времето децата са малко по-летаргични,
по-отпуснати, все още им се спи. После за няколко дни всичко се връща в рамките на нормалното”, разказва Лъвчиева.
Зимното часово време изисква и повече ангажираност на родители и учители. Сутрин, когато децата отиват на училище, е светло, но следобед рано се стъмва и е хубаво да са си вкъщи, когато е тъмно. „Това се налага от гледна точка на сигурността. Децата трябва да бъдат в светлата част по домовете си, защото има и нормативна база, която го урежда”, обяснява учителката. И въпреки, че няма официално изследване, преподавателката в школата по английски език с усмивка разказва, че за техния любимец, котката Фрея, преместването на стрелките няма никакво значение. Тя е дружелюбна с учениците, но когато ласките им й станат досадни, поляга на канапето да подремне.
Психолози съветват при смяната на часа особено внимателни да са шофьорите, както и хората, които работят с машини. Кратката дрямка следобед е за препоръчване, казват още специалистите. Съветват да се отделя и време за разходки на открито.
Коментирай