Мистерията с русенските кандидат-кметове продължава, но и нажежава още повече страстите. В последните часове за регистрация на избраниците всичко като че ли продължава да е тайна.
Проучване на социологическа агенция, поръчано за местния вот от сините в Русе, показало следното разпределение на силите, научи “Бряг” от свои източници:
- Най-голяма подкрепа от 30% получава бившият кмет от ГЕРБ Пламен Стоилов;
- Пенчо Милков взема 24%;
- Елеонора Николова получава 16%;
- Рена Стефанова от ПП - 8%;
- Директорът на УМБАЛ”Канев” Иван Иванов, спряган за кандидата на ГЕРБ, взема едва 4%.
Припомняме, че на 12 септември пред вестник „Бряг” Пламен Стоилов, на въпроса канен ли е за кандидат за кмет от СДС, отговори следното: “Не съм приемал и няма да приема никакви предложения за в бъдеще. Приключил съм с политиката!”
Елеонора Николова: “Имам още време да мисля“
След този отказ, вчера в СДС отново са извадили на преден план името на бившата кметица на Русе Еленора Николова, научи “Бряг”. Тя ли ще бъде кандидатът на сините за кмет на Русе и на тези избори, ще стане ясно в сряда, когато ръководството на партията ще даде пресконференция. Самата Николова заяви за медията ни: “Имам още време да мисля“.
Обещан ли е Русе на некоалицията или…
В партийните среди в Русе се говори, че още преди два месеца Борисов бил обещал на ПП-ДБ да им даде няколко областни града, като един от тях да е Русе, а местната некоалиция да се обедини около кандидатурата на Рена Стефанова от ПП. “Бряг” провери слуховете и стигна до извода, че този революционен вариант трудно би се случил на русенска почва. Самата Рена Стефанова вчера отрече да е чувала за подобен вариант.
Междувременно научихме, че още в петък вечерта русенската структура на
ГЕРБ най-сетне е получила потвърждение от най-високо ниво, че Борисов е одобрил кандидатурата на шефа на УМБАЛ „Канев“ Иван Иванов за кмет на Русе от ГЕРБ.
12 партии и коалиции вляво
Днес се очаква широка лява коалиция да подпише споразумение и да се впише в ОИК, в която влизат 11, а може би дори 12 партии и коалиции, сред които БСП, Политическо движение „Социалдемократи“ и “ Левицата!“.
Някои от тях вече обявиха подкрепата си за досегашния кмет Пенчо Милков, който ще е и водач на листата с общински съветници.
Разпределението е 21 партийни лица от БСП, 8 от други партии и 13 гражданска квота, съобщи за в.“Бряг“ Пламен Рашев.
Мъж ще води листата на воеводите
Кой обаче ще е този храбрец? След почти седмица мълчание и слухове за раздори в партията, сред които се прокрадна и вариант за гражданска кандидатура в лицето на едно лично джи пи, снощи категорично се знаеше, че кандидатът за кмет ще е мъж. Този мъж обаче май няма да е спряганият досега председател на Общинския съвет Иво Пазарджиев, а всички следи водят към самия Искрен Веселинов.
Истината ще се разбере днес на обявената от 13 ч. в клуба на ВМРО пресконференция на новата местна коалиция "БЪЛГАРИЯ НА РЕГИОНИТЕ”, включваща ВМРО - Българско национално движение, "Консервативна България" и Съюз на патриотичните сили "Защита").
Наши източници споделиха, че в дните преди началото на кампанията на Местни избори’ 23 партиите в Русе са раздирани от вътрешни скандали за реденето на листите, претенции за места, сръдни за това кой е по-напред и кой назад, за възнагражденията на общинските съветници и пр. Много назад, с малки изключения, са останали дебатите за конкретни политики за управлението на града и неговото бъдеще.
До 15 септември в ОИК са се регистрирали 5 партии, които ще играят за кмет и общински съветници в Русе. Това са ДПС, „Възраждане“, „Български социалдемократи“, „Гергьовден“ и „Български възход“.
Коалиция „Неутрална България (Комунистическа партия на България, Българска комунистическа партия, Партия на българските комунисти, Нова сила, Русофили за възраждане на отечеството) е с регистрация само за общински съветници.
Днес се регистрира и Коалиция "Граждани за общината"с водач Галичка Николова, която ще участва в надпреварата само за местния парламент.
Коментирай