Стартира национална информационна кампания за борба срещу нелегалната търговия на цигари, съобщиха от МВР. Тя се осъществява в партньорство от Министерството на вътрешните работи, Агенция „Митници“ и Центъра за изследване на демокрацията. Организатор е Инициативата „Срещу незаконната търговия“, в която пет тютюневи компании в страната се обединяват, за да работят с общи усилия за разрешаването на проблема с високите нива на незаконно потребление на нелегални цигари. Кампанията обединява усилията на бизнеса, държавните органи и неправителствения сектор.
Кампанията обединява усилията на бизнеса, държавните органи и неправителствения сектор.
Според данни от регулярно изследване, провеждано от независима агенция за пазарни проучвания, с 15.3% спрямо 2012 г. е нараснало потреблението на цигари, непредназначени за българския пазар. За второто тримесечие на 2014 г. нивото на потребление на нелегални цигари средно за страната достига до 20%, а градовете с най-високи нива са Сливен, Свиленград, Сандански, Пазарджик и Пловдив. Неблагоприятната тенденция е и една от основните причини за организиране на националната информационна кампания.
Според данни на Центъра за изследване на демокрацията, през последните 15 години финансовата щета от нелегалното разпространение на тютюневи продукти се увеличава поради нарастващата тежест на приходите от акцизни данъци в държавния бюджет. Пазарът на нелегални цигари създава заетост на близо 15 000 души в страната, които всяка година продават около 140 млн. кутии цигари, а бюджетът губи между 400 и 500 млн. лева.
Основното послание на кампанията за борба срещу нелегалната търговия на цигари е, че купуването на контрабандни цигари подкрепя различни форми на организирана престъпност - трафик на хора, незаконна търговия с оръжие и разпространение на наркотици.
Инициатива “Срещу незаконната търговия“ стартира през 2010 г. с участието на Булгартабак Холдинг, Бритиш Американ Табако Трейдинг България, Джапан Табако Интернешънъл България, Импириъл Табако България и Филип Морис България. Целта й е оказване на съдействие на правоприлагащите органи в страната в борбата с незаконната търговия с цигари. Всяка година компаниите възлагат на независима агенция да проучи равнищата на потребление на незаконни продукти и представят резултатите на компетентните органи и институции, и на обществеността. /Виж Фотогалерия/. Снимки: МВР
Коментирай