Учителите вече могат да се пенсионират по-рано, без за това да ги задължават техните директори, съобщават в позиция от Синдиката "Образование" към КТ "Подрепа".
По инициатива на синдиката министърът на труда и социалната политика Деница Сачева е внесен проект за промяна в КТ на чл. 328, т.10, касаещ прекратяване на трудово правоотношение на педагогическите специалисти при условията на чл. 69в от КСО, като промяната е факт след обнародване в Държавен вестник, бр. 107 от 18 декември 2020 г.
Според новия текст учители и директори на образователни институции могат единствено по собствено желание да се пенсионират до 3 години по-рано от възрастта, за трета категория труд.
Оказва се, че този текст е бил важен, защото досега, ако учителите са ползвали ранното пенсиониране дори и за месец, са били лишавани от добавката от Учителския пенсионен фонд пожизнено. Тази добавка е около сто лева и учителите със своите вноски формират този професионален пенсионен фонд.
По проучвания на Синдикат „Образование“ по време на дистанционното обучение, което продължава почти година, натоварването на учители и директори се е повишило с между 15 и 20 %, което неминуемо е довело и до по-интензивно прегаряне на професията педагогически специалист. В ЕС текат изследователски процеси в тази посока, които ще завършат с препоръки към държавите за съхраняване на професията.
От Синдикатът са внесли предложение към МОН за облекчаване натоварването на учителите над 50 години с един час седмично.
Според лезултатите от Национална анкета на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ 98% от анкетираните са демонстрирали съгласие учителската професия да бъде прекатегоризирана към втора категория труд.
Освен масовото тестване синдикалистите предлагат за сметка на МЗ, да се направят масови тестове и за антитела на всички учители и директори, разбира се на доброволен принцип. Това ще определи броя на преболедувалите, ще намали нуждата от своевремeнна ваксинация на учителите с антитела.
Коментирай