Ренета МИНКОВА
Административният съд потвърди заповедта на директора на РЗОК-Русе, с която е прекратен договорът за оказване на болнична помощ по 3 клинични пътеки за физикална терапия и рехабилитация. Жалбата, с която директорът на болницата моли заповедта да бъде отменена, е отхвърлена като неоснователна.
Припомняме, че в края на октомври миналата година в болницата беше засечено сериозно нарушение. При поредица проверки от Здравната каса стана ясно, че лечебното заведение е източило 14 000 лева от касата. Те са взети по 3 клинични пътеки, които са отчетени за извършени в отделението по физиотерапия. Проблемът обаче е, че лекарка от отделението е разписвала документи на болните, докато е била в чужбина.
Тогава шефът на РЗОК Калоян Копчев коментира, че това е единствената лекарка, която има компетенции да извършва тази дейност, но нея я е нямало в страната. От нейно име обаче са разписвани документите и не се знае кой, и как е лекувал пациентите.
Случаят прерасна в съдебна сага, тъй като заради нарушенията в отделението по физиотерапия, Здравната каса наложил на болницата санкция „частично прекратяване на договора“. Калоян Копчев дори бе поискал предварително изпълнение на санкцията, но то е обжалвано от болницата и съдът го отмени, след което стигна и до по-горна инстанция.
Делото по същество се разгледа в Административният съд в Русе, който преди дни се произнесе с решение по казуса. По делото е изискана информация от за излизане от страната и влизане на въпросната лекарка. Установено е, че тя е напуснала през Аерогара Варна и няма регистрирано влизане в страната по време на разписването на документите от нейно име. При проверките, направени от РЗОК на място, тя също е отсъствала.
Решението на съда е да отхвърли жалбата на болницата, с която се атакува частичното прекратяването на договора от здравната каса по въпросните клинични пътеки. Отменена е заповедта на РЗОК в частта, с която на болницата е наложена санкция ""прекратяване на договора" за изпълнение на други две клинични пътеки. Едната е „Лечение и диагностика на исхемичен мозъчен инсулт без тромболиза", а другата - "Диагностика и лечение на
болести на ЧМИ, на нервните коренчета и плексоси полиневропатия и вертеброгенни болкови синдроми".
Решението на съда не е окончателно и подлежи на касационно обжалване пред Върховния административен съд на Република България.
Коментирай