Пост на УМБАЛ „Канев“ във Фейсбук разбуни духовете и предизвика редица разнопосочни коментари, къде правилно разбрали казаното, къде само хейтърски настроени.
В изявлението от болницата се напомня, че отделение „Педиатрия“ в „Канев“ е медицинско звено за болнично лечение. „Всички деца, които се нуждаят от преглед през нощта, в почивни и празнични дни, трябва да се обърнат към Спешен кабинет в УМБАЛ „Медика“, където ще бъдат прегледани безплатно, при положение, че личният лекар на детето има сключен договор с лечебното заведение.
В отделение „Педиатрия“ ще се допускат пациенти в тежко състояние, които се нуждаят от спешни грижи и деца до 2-годишна възраст“, се уточнява още в изявлението от „Канев“.
Незнайно защо много майки, че и бащи, се възмутиха от тази информация. Напомнянето, че отделението е за болнично лечение, а не за спешни случаи, вероятно е препратка към честите ситуации, че в Детското родителите водят децата си при всякакви случаи на болежки, сополи или ниска температура, като всъщност това е работа на личния лекар или на Спешен кабинет, какъвто има също в „Канев“.
Припомняме, че от 1 юли 2021 г. в Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Медика“ отвори кабинет за Неотложна медицинска помощ. Той работи със здравноосигурени лица, включени в регистрите на общопрактикуващите лекари, с които лечебното заведение има сключен договор за оказване на този вид медицинска помощ. Кабинетът е разположен на първия етаж на болница „Медика“ от северната страна на сградата – от към бул. „Липник“, с работно време от 20 ч. вечерта до 8 ч. сутринта през работните дни и денонощно през почивните и празничните дни.
За да се възползват от услугите му, пациентите трябва да предоставят здравноосигурителната си книжка, да заплатят потребителска такса съгласно Закона за здравното осигуряване, както и употребените медикаменти и консумативи, ако има такива.
Лекарите от кабинета за Неотложна помощ не извършват домашни посещения, с изключение за услугата „Установяване на смърт“, която се заплаща по ценоразписа на лечебното заведение, тъй като не е включена в основния пакет от дейности на общопрактикуващите лекари.
При спешни случаи, изискващи домашно посещение или транспортиране до болница пациентите следва са се обърнат към екип на ЦСМП на тел. 112.
При необходимост лекарите от кабинета могат да издадат рецепти, но не такива по Здравна каса. Не издават направления за изследвания или консулти със специалисти.
Всъщност, въпреки негодуванията на мнозина, правилата за преглед на болно дете са ясни за всички – личен лекар, оттам, ако се наложи, болнично лечение. Ако е във време, в което няма достъп до джипи, или пък личният лекар няма договор с „Медика“, има Спешен кабинет, но не и в педиатричното отделение, където лежат и се лекуват болни деца.
А що се отнася до истинската нужда на майките в Русе, то тя е, че трябва да има отделен Спешен кабинет за деца. Както и страната има нужда от отделна педиатрична болница. За да се случи това обаче, трябва всички болници в града да вземат общо подобно решение, да отделят персонал и да се реши кое ще бъде мястото. Процедура, която не изисква хулене по социалните мрежи, а повече гражданска активност и воля от страна на здравните заведения.
Коментирай