Вече имаме споразумение с италианската фирма „Леонардо“ и първият хеликоптер за спешна медицинска помощ по въздуха ще получим на 15 декември, обяви в предаването „Денят започва“ по БНТ служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев.
Споразумението с италианската фирма "Леонардо" е за общо шест хеликоптера, които ще се получават поетапно следващите години, уточни министърът на здравеопазването. Една машина струва около 18 млн. евро.
"Помощта по въздух задължително ще бъде безплатна, всичко се поема от държавата и министерството на финансите е заделило средства, за да може тя да функционира", заяви Асен Меджидиев.
Тази седмица обявяваме обществена поръчка за лизинг на два хеликоптера, които ще дойдат от Италия с екипажи и техници към тях, за да може да стартираме тази въздушна спешна помощ още през летните месеци, каза Асен Меджидиев.
Той обясни, че се работи вече и с държавния авиационен оператор и ще се ползват и пистите на Военновъздушните сили (ВВС). Помощта на ВВС е важна за подготовката и изграждането на хангари, отбеляза Асен Меджидиев. „Изграждането на площадки към болниците е малко по-дълъг процес, стартирали сме го и него, определени са лечебните заведения, където ще има площадки, както и оперативните бази, където ще се изградят хангари, определен е и Националният координационен център в София“, каза служебният министър на здравеопазването.
Първите два хеликоптера през лятото ще кацат в базите в София и Долна Митрополия, работи се по изграждането на поне още три бази в страната.
Освен във вече посочените градове (София, Варна, Плевен, Пловдив и Ямбол), се очаква хеликоптерни площадки да бъдат изградени в Бургас, Русе, Добрич, Балчик, заяви Асен Меджидиев.
Той съобщи, че от днес вече се обявени и местата за лекарите и екипите, които ще се обучават във Военномедицинска академия (ВМА), като първоначално ще се обучават анестезиолози реаниматори. „Започва обучението на медицинските екипи, паралелно с това започва и обучението на пилоти и техници за тези хеликоптери“, каза Асен Меджидиев. Задължително те ще минават първо през катедрата по авиационна медицина на ВМА, за да се види физическото им състояние и дали са годни за летене, обясни министърът на здравеопазването.
Те ще имат по-добро заплащане, защото ще работят в по-тежки условия, увери той. Един лекар и една сестра ще трябва да дават поне 5-6 дежурства в месеца и се очаква да получават равностойността на заплатата си в лечебното заведение, където работят.
По думите му бюджетът за здравеопазване от изминалата година е добър и даде пример с увеличенията на заплатите в медицинския сектор. Заяви, че при изгготвянето на новия бюджет се предвиждат повече средства за Здравната каса.
Коментирай